Tokrat sem se lotil podrobnega slikanja površja površje Sonca (t.i. fotosfere), ki ni ravno, ampak ga prekrivajo granule. Granule so vršni del konvekcijskih celic, ki se dvigajo na površje. Posamezna granula je stabilna le nekaj minut preden jo iz podpovršja ne izpodrine nova granula. Gre za podoben konvekcijski pojav, kot ga opazimo pri “lavinih svetilkah” bojan ambrožič več »
Več iz medija
Solarna granulacija in Wilsonov efekt
Tokrat sem se lotil podrobnega slikanja površja površje Sonca (t.i. fotosfere), ki ni ravno, ampak ga prekrivajo granule. Granule so vršni del konvekcijskih... bojan ambrožič več »
Kmalu upokojenec!?
Dve leti se borim z dolgim covidom. Od tega sem zadnje leto, kot posledica izrazitega poslabšanja bolezni, ves čas na bolniški. Bolezen je huda. Zelo huda! V... bojan ambrožič več »
Kje na svetu najdemo meteorite?
bojan ambrožič več »
Moj Astrowall
Prvič od kar se ukvarjam z astrofotografijo sem dal nekatere svoje fotke natisnit: in sicer v formatih 20 x 30 cm in 40 x 60 cm. Za prvič mislim, da je kar v... bojan ambrožič več »
Zelen meteor in Aprilska Polna Luna
Tokratno noč s polno Luno presenetljivo ni zaznamovala Luna, ampak zelo svetel meteor. Jaz sem ga žal zgrešil, ker sem ravno takrat delal svojo pavzo, da se ne... bojan ambrožič več »
Vulkani na Luni
Luna ima neskončno mnogo kraterjev, ki so jih v veliki večini povzročili asteroidi. Kot sem že poročal, so kraterji vseh dimenzij: od več 1000 km do manj kot... bojan ambrožič več »
Jata galaksij v Devici
Vesolje je ogromno. Najbolj se to zavemo, če slikamo ne samo posamezne galaksije, ampak celotne jate galaksij. Najbolj znana jata galaksij je Jata v Devici, ki... bojan ambrožič več »
Tranzit ISS prek Sonca
Na ta dan sem čakal več kot pol leta, da bo ISS (Mednarodna vesoljska postaja) letal direktno čez Sonce. Pojav je trajal samo 0,6 sekunde, ker se ISS premika s... bojan ambrožič več »