četrtek, 25. april 2024

Kar ded na sina in vnuka ne prenese, je za zmeraj izgubljena dediščina

Kategorija: Zanimivosti Wed, 24 Jan 2018 10:00:00 +0100 Ptuj – Kako živa je slovenska pustna tradicija, koliko pustnih in drugih šemskih likov in z njimi povezanih običajev, verovanj in ritualov se je ohranilo do danes, najbolj zgovorno priča slovenski Register nesnovne dediščine: med 60 doslej vpisanimi enotami je kar 11 pustnih. Tri med njimi so že bile razglašene za “živo mojstrovino državnega pomena”. Sedmega decembra lani pa je slovensko pustno obredje vstopilo še na Unescov seznam, kar je najvišje možno priznanje. Obhode kurentov (Door-to-door rounds of Kurenti) na Dravskem in Ptujskem polju ter v Halozah in Slovenskih goricah so strogi presojevalci spoznali in priznali za del nesnovnega svetovnega bogastva. »Etnografska kulturna dediščina predstavlja avtentično zibelko kulturne identitete. Je dediščina posameznika, mesta, naroda in človeštva,« je na Unescovem zasedanju v Južni Koreji poudaril Branko Brumen, dolgoletni vodja ptujskega ... delo več »

Več iz medija

Jaz ∞ mi

 

Vsak projekt je skrbno premišljen in zaokrožen ter ne daje občutka, da gre za dela umetnikov, ki so na začetku poti. delo več »

POKAŽI VIRE
+
Delo Dnevnik Primorske Siol 24ur RTV Slo N1 Svet24 Žurnal Slovenske novice Reporter Finance Forbes Mladina Ekipa Necenzurirano Preiskovalno Požareport Nova24 SEZNAM VSEH VIROV
+
Pokaži kategorije
+
Domov Slovenija Svet Gospodarstvo Šport Scena Kronika Zanimivosti Tehnologija Kultura Zdravje Prosti čas Drugo